(VIDEO) Zimbru Chișinău obține o calificare spectaculoasă în turul 2 al Europa League

Zimbru Chișinău, a obținut o calificare spectaculoasă în turul al doilea preliminar al Europa League la fotbal, marți, după ce a învins în deplasare formația georgiană Cihura Sacihere, cu scorul de 3-2, în manșa a doua a primului tur preliminar.

După 0-1 pe teren propriu, Zimbru a fost condusă cu 1-0 și 2-1 în Georgia, dar a revenit extraordinar și a marcat golul victoriei și al calificării în minutul 90+3.

Ghiorghi Ivanișvili a deschis scorul (13), dar fundașul brazilian Emerson a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize (45+2). Levan Kakubava (55) a marcat din nou pentru georgieni, însă Zimbru a egalat prin Ion Jardan (61), iar același Emerson (90+3) a înscris golul victoriei oaspeților, care s-au calificat grație numărului mai mare de goluri marcat în deplasare.

Următoarea adversară pentru Zimbru va fi formația turcă Osmanlispor, la care joacă românii Gabriel Torje și Raul Rusescu.