(VIDEO) Surprize în Bundesliga: Mainz învinge pe Dortmund și devine lider

Început surprinzător de sezon în prima ligă de fotbal germană, acolo unde favoritele Bayern Munchen și Borussia Dortmund au starturi de stagiune sub așteptări.

Borussia Dormund, vicecampioana de anul trecut și a doua favorită la câștigarea titlului, a înregistrat sâmbătă a doua înfrângere din acest sezon, fiind învinsă în deplasarea de la Mainz, scor 2:0.

Meciul a fost unul echilibrat, scorul fiind deschis abia în minutul 67, de către japonezul Shinji Okazaki.

Trei minute mai târziu italianul Ciro Immobile a avut șansa egalării, dar a executat slab un penalty, permițându-i lui Karius să intervină.

Ginter și-a marcat în proprie poartă 4 minute mai târziu, stabilind astfel scorul final, 2:0 pentru gazde.

După 4 etape, Mainz este prima în clasament, cu 8 puncte la activ, la fel ca nou promovata Paderborn, Hoffenheim și Bayern Munchen. Dortmund este la mijlocul clasamentului, cu doar 6 puncte acumulate.