(VIDEO) Lazio Roma s-a calificat în finala Cupei Italiei

Lazio Roma s-a calificat miercuri în finala Cupei Italiei, după ce învins Napoli cu scorul de 1:0, într-o partidă jucată în deplasare.

Napoli pornea cu prima șansă la calificarea în finala Cupei Italiei, după egalul din tur (1-1), însă Lazio a reușit sa dea lovitura. Oaspeții au avut primele emoții în minutul 29, când Gabbiadini a nimerit bara.

Partea secundă a fost mult mai animată. Napoli a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului (51), după care a venit și prima șansă de gol pentru oaspeți. Intrat în minutul 67, Lulic l-a ajutat pe Andujar să se remarce (76).

Gazdele au simțit pericolul și au încercat să tranșeze disputa – Hamsik nu a găsit însă drumul spre gol (77). Minutul 79 l-a adus din nou în fața porții pe Lulic – a înscris din pasa lui Felipe Anderson golul care o duce pe Lazio în finală. Tot bosniacul a fost decisiv spre final: i-a refuzat lui Insigne golul care putea trimite meciul în prelungiri (87).

În ultimul acto, Lazio va întâlni pe Juventus Torino.