(VIDEO) CM 2018: Spania a marcat 8 goluri cu Liechtenstein, Italia s-a chinuit cu Israel

După victoria la scor cu Italia, 3-0, „Furia Roja” s-a dezlănţuit şi pe terenul codaşei Liechtenstein. În minutul 62, tabela arăta deja 7-0 pentru Spania. În cele din urmă s-a terminat 8-0 pentru iberici.

Cu 6 victorii şi un egal în precedentele partide din preliminarii, trupa lui Lopetegui nu a vrut să lase nimic la voia întâmplării pentru a nu avea vreo emoţie pe final de grupă în perspectiva calificării directe la Mondial.

În minutul 62, cu jumătate de oră rămasă de disputat, în dreptul ibericilor stătea deja scrisă cifra 7. Sergio Ramos (3), Morata (15 şi 54), David Silva (39) şi Iago Aspas ( intrat la pauză în locul lui Silva – 51 şi 63) au fost autorii golurilor. Pe final, Spania nu a mai forţat, dar totuşi a mai punctat o dată, graţie autogolului lui Maximilian Goppel (minutul 89).

Italia şi-a consolidat locul doi în grupa G după victoria la limită, 1-0 cu Israel. Atacantul lui Lazio, Ciro Immobile, a semnat victoria squadrei azzurra.

Squadra Azzurra a încercat sa uite înfrângerea usturătoare în faţa Spaniei, dar s-a chinuit, marcând singurul gol în minutul 53.

Italia își asigură astfel locul 2, la 3 puncte distanţă de Spania, liderul grupei G.