(VIDEO) Chelsea, învinsă pe teren propriu de Liverpool; Gol senzațional marcat de Henderson

Echipa Chelsea Londra a fost învinsă, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), de formaţia FC Liverpool, în primul meci al etapei a V-a a campionatului englez de fotbal.

„Cormoranii” au făcut un joc foarte solid, în special în prima repriză, când au și marcat ambele goluri. Lovren a deschis scorul în minutul 17, ca 20 de minute mai târziu Henderson să înscrie un gol excepțional, cu un șut în diagonală de la 25 de metri, care a ajuns în vinclul porții lui Courtois.

Gazdele au echilibrat meciul în repriza secundă, reușind să reducă din handicap în minutul 62, prin Diego Costa. Până la final ambele echipe și-au mai creat ocazii de a marcă, fără însă a fi aduse modificări pe tabelă.

Scor final 2:1, iar în urma acestui rezultat echipa lui Jurgen Klopp face 10 puncte, la fel ca Chelsea, urcând pe poziția secundă a clasamentului.