(VIDEO) Bayern ratează un nou trofeu; Wolfsburg a câștigat Supercupa Germaniei

Bayern Munchen a ratat primul trofeu al sezonului, bavarezii fiind învinşi în Supercupa Germaniei de Wolfsburg, după executarea loviturilor de departajare.

Campioana Germaniei a deschis scorul în prima repriză, prin Arjen Robben, care a profitat de o greşeală colectivă a apărării echipei lui Hecking.

Danezul Niklas Bendtner a schimbat însă soarta partidei. Intrat în minutul 70, internaţionalul danez a adus egalarea în minutul 89, reluând imparabil o centrare perfectă a lui Kevin De Bruyne. S-a terminat 1-1 şi s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare.

Arturo Vidal, noua achiziţie a campioanei, care a intrat pe teren pentru ultimul sfert de oră, a marcat primul, dar nu a fost urmat şi de Xabi Alonso, care a fost singurul jucător dintre primii 10 desemnaţi care a ratat.

Bendtner a fost cel care a transformat penalty-ul decisiv şi Wolfsburg a învins-o din nou pe Bayern, echipă pe care o bătuse şi în celălalt meci disputat în acest an, 4-1 în returul din Bundesliga.