(VIDEO) Arsenal Londra câștigă Cupa Angliei și devine cea mai titrată echipă a competiției

Arsenal Londra a câștigat, sâmbătă, Cupa Angliei, după ce a învins cu scorul de 4:0 pe Aston Villa, devenind astfel cea mai titrată echipă din competiție.

Arsenal a dominat categoric finala de pe Wembley, în care a deschis scorul după 40 de minute de joc, prin Theo Walcott.

Alexis Sanchez a marcat golul meciului în minutul 50, cu un șut de la 25 de metri. 12 minute mai târziu Mertesacker a rispit emoțiile pentru „tunari”, care au mai punctat o dată în prelungiri, prin Giroud.

Scor final 4:0, iar Arsenal își trece în cont al 12-lea trofeu din istorie, devenind echipa cea mai titrată a competiției. Totodată, a fost cel de-al 6-lea trofeul pentru antrenorul „tunarilor”, Arsene Wenger.