(VIDEO) Spectacol în derby de România: 7 goluri în Steaua – Dinamo

Steaua București a învins, scor 5:2, în prima manșă a semifinalelor Cupei României, împotriva marei rivale Dinamo București.

Meciul, după cum o arată și scorul, a fost dominat în mare parte de Steaua, care a fost considerată echipa gazdă în acest meci, chiar dacă s-a disputat pe ”Național Arena”.

Iasmin Latovlevici a deschis scorul pentru Steaua, în minutul 22, cu o execuție de senzație, la care însă o parte din vină a avut și portarul lui Dinamo, Bălgrădean. Dorin Rotariu a egalat 9 minute mai târziu și părea că Dinamo va reintra în joc.

Până la pauză s-a făcut însă 4:1, steliștii mai marcând de trei ori prin Varela (39′), Chipciu (43′) și Tănase (45′).

”Câinii” au mai avut o tresărire de orgoliul în minutul 53, când Valentin Lazăr a marcat printr-un șut frumos de la distanță. Până la final însă Dinamo nu s-a mai apropiat periculos de poartă, iar Steaua a mai punctat odată, prin Keșeru (76′).

Scro final 5:2, iar Steaua se pare că va avea doar o formalitate de îndeplinit în returul de peste 3 săptămâni, fiind ca și calificată în finală.