(VIDEO) CM 2014: Messi face din nou spectacol, iar Argentina termină grupa cu maximum de puncte

Argentina a învins și în cel de-al treilea meci de la Campionatul Mondial, scor 3:2 cu Nigeria, într-un meci în care Leo Messi a strălucit din nou.

După ce a adus victoria „pumelor” în meciurile cu Iran și Bosnia, Messi a avut nevoie de mai puțin de 3 minute pentru a deschide scorul și în meciul cu Nigeria. „Super Vulturii au egalat” după doar un minut și 20 de secunde, prin Musa, care a avut o execuție de mare efect.

Același Messi a inventat o nouă super execuție, din lovitură liberă, în prelungirile primei reprize, stabilind scorul la pauză.

Musa a readus egalarea în minutul 47, după o fază excelent construită de Emenike. A fost 3:2 până la urmă, Rojo stabilind scorul final în minutul 50, după un corner.

Până la urmă și nigerienii au mers mai departe, întrucât Bosnia și Herțegovina s-a impus în partida cu Iranul, scor 3:1.

Dzeko (23′), Pjanic (59′), Vrsjaevic (83′), respectiv Ghoochannejhad (82′) au marcat într-un meci în care bosniacii au înregistrat o victorie de palmares la prima lor participare la un Campionat Mondial.

Așadar, Argentina și Nigeria merg mai departe, urmând să-și stabilească adversarele după ultimele meciuri din această seară, din Grupa E.