(TABEL) Clasamentul pe medalii după 14 zile de competiție la JO Soci 2014

Cea de-a 14-a zi de competiție la Jocurile Olimpice de Iarnă s-a încheiat odată cu proba masculină pe echipe, 5000 de metri short track.

Proba a fost câștigată de echipa Rusiei, care l-a avut în frunte pe senzaționalul Viktor An. An, care se impusese cu doar 30 de minute înainte la 500 de metri, și-a condus echipa spre un nou titlu olimpic. Acesta a fost al treilea al său la această olimpiadă și al 6-lea în carieră.

Performanțele de la short track au adus Rusia la 9 medalii de aur la această ediție a Jocurilor. Realizare care a propulsat țara gazdă până pe poziția secundă a clasamentului pe națiuni.

Ziua a 14-a a fost una foarte bună și pentru Canada, sportivii ”Țării Frunzei de Arțar” câștigând tot două titluri olimpice, la curling și schi cross.

Norvegia și-a adjudecat astăzi doar un bronz, la ștafeta feminină de biatlon, dar rămâne, în continuare în fruntea clasamentului pe medalii datorită celor 10 titluri olimpic câștigate până acum.