Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Guangzhou

Simona Halep (cap de serie 1) s-a calificat în optimile turneului de la Guangzhou, dotat cu premii totale de 226.000 de dolari, după ce a învins-o în două seturi, 6-4, 6-2, pe Petra Martic (128 WTA), după o oră şi 30 de minute de joc.

După debutul din China, Simona a ajuns la 38 de victorii pe hard din 44 de meciuri disputate, fiind jucătoarea cu cele mai multe succese pe această suprafaţă.

De partea cealaltă, Martic, care câştigase singura întâlnire anterioară, 6-3, 5-7, 7-5, în 2011, la Copenhaga, rămâne astfel cu două victorii la jucătoare clasate în primele 10, la Petra Kvitova şi la Marion Bartoli, ambele în 2012.

Accederea în manşa a doua este recompensată cu un premiu de 3.400 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

În turul următor, jucătoarea de 23 de ani va evolua împotriva reprezentantei Ungariei, Timea Babos, care a dispus de Zhaoxuan Yang, în două seturi scurte, 6-3, 6-0.

Cele două s-au întâlnit în două rânduri în carieră, scorul fiind egal: Timea s-a impus în Fed Cup, în 2014, cu 1-6, 7-5, 6-3, iar Simona câştigase prima partidă, în 2013, în sferturile de finală ale turneului de la Budapesta, 7-5, 6-1.