(VIDEO) Victorie clară pentru Barcelona în derby-ul cu Bilbao

Barcelona n-a avut emoţii în derby-ul etapei din Primera Division, contra lui Athletic Bilbao, deşi antrenorul Luis Enrique a menajat jucători importanţi: Luis Suarez a rămas pe banca de rezerve, iar Iniesta şi Busquets nu au fost incluşi în lot.

Bascii au ratat prima mare ocazie pe Camp Nou, însă bara lui Raul Garcia, din minutul 3, a fost urmată de două goluri ale Barcei până la pauză. Paco Alcacer a marcat în premieră în campionat pentru catalani, iar Lionel Messi a profitat de gafa lui Iraizoz şi a punctat pentru 2-0.

Aleix Vidal a înscris şi el în minutul 67 al doilea gol din acest campionat, iar Barcelona – Bilbao s-a încheiat 3-0.

În urma acestui rezultat Barcelona urcă pe locul 2, cu 45 de puncte, în timp ce Bilbao, cu 32 de puncte, cade pe 8.