(VIDEO) Valencia și Real Madrid au făcut spectacol pe Mestalla

„Madridul a mai pierdut un tren” a titrat cotidianul Marca dupa ce Realul a ratat șansa de a o egala la puncte pe Barcelona, în urma remizei cu Valencia, 2-2.

Pe Mestalla, trupa lui Rafa Benitez a început perfect meciul și a deschis scorul în minutul 17 prin Karim Benzema, ajuns la 12 goluri în acest sezon. Valencia a ripostat prin Andre Gomes în minutul 37, dar portughezul a ratat.

Prima repriza a avut un final nebun. Dupa ce lui Bale i-a fost refuzat un penalty, gazdele au plecat pe contraatac și Pepe l-a faultat pe Andre Gomes. Arbitrul a acordat lovitura de la 11 metri Valenciei, iar Dani Parejo l-a executat pe Keylor Navas.

Echipa lui Gary Neville a fost aproape să treacă în avantaj în minutul 63, dar Navas a intervenit salvator. Cinci minute mai târziu, Real a rămas în zece după ce Kovacic a primit direct roșu. În inferioritate, madrilenii au înscris în minutul 82, prin Gareth Bale, aflat la al nouălea gol al sezonului. Bucuria oaspeților a durat numai un minut – Paco Alcacer a egalat, tot cu o lovitură de cap.

Valencia putea să dea marea lovitură în ultimele secunde ale jocului, însă Alvaro Negredo a fost blocat de Navas și apoi Andre Gomes a șutat pe lângă poartă.