(VIDEO) Surprize mari în Premier League; Lupta la titlu, relansată

Lupta pentru titlu în Premier League s-a relansat, după ce liderul Chelsea a pierdut suprinzător pe teren propriu în faţa lui Crystal Palace, scor 1-2, iar ocupanta poziţiei secunde, Tottenham, a câştigat cu 2-0 în faţa lui Burnley, în deplasare.

În urma acestor rezultate, formaţia pregătită de Antonio Conte îşi vede redus la 7 puncte avansul din fruntea clasamentului.

Venită după o serie de opt meciuri fără înfrângere în campionat, Chelsea părea să nu aibă probleme pe Stamford Bridge în derby-ul londonez cu Crystal Palace. În minutul 5, Fabregas a deschis scorul, după o acţiune frumoasă a lui Hazard pe partea stângă.

Oaspeţii au reacţionat imediat şi au întors rezultatul într-un singur minut. Zaha a egalat în minutul, din pasa lui Benteke, apoi, după doar câteva secunde, belgianul a trecut la finalizare şi l-a învins pe Courtois cu o execuţie elegantă din interiorul careului.

Rezultatul a rămas neschimbat până la final, iar liderul din Anglia a suferit doar al doilea eşec în ultimele 23 de etape. Celălalt a venit în primul joc din 2017, chiar împotriva lui Tottenham, care s-a impus cu 2-0 pe teren propriu.

Tottenham a profitat de pasul greşit al „albaştrilor” şi a câştigat cu 2-0 pe terenul celor de la Burnley. Dier a deschis scorul pentru echipa lui Mauricio Pochettino, în minutul 66, apoi Heung-Min Son a înlăturat orice dubiu în privinţa învingătoarei, cu 13 minute înainte de final.

Manchester United a făcut un nou pas greşit în lupta pentru un loc de Liga Campionilor. „Diavolii” au remizat, scor 0-0, cu West Bromwich Albion, pe Old Trafford, şi riscă să piardă contactul cu primele patru poziţii. Cu toate acestea, Jose Mourinho rămâne neînvins de 19 etape, cea mai lungă serie de acest fel din octombrie 2005, când se afla pe banca lui Chelsea şi lega 40 de meciuri fără eşec în campionat.

Continuă revirimentul campioanei Leicester, care a câştigat acasă cu Stoke City, scor 2-0, graţie golurilor marcate de Ndidi şi Vardy. Înlocuitorul lui Claudio Ranieri, Craig Shakespeare, a devenit astfel primul manager britanic care câştigă primele patru meciuri în care stă pe bancă în Premier League.