(VIDEO) Suedia învinge Danemarca, în cel mai spectaculos meci de baraj pentru EURO 2016

Suedia a câştigat prima manşă a duelului nordic cu Danemarca, dar Zlatan Ibrahimovic are emoţii în privinţa calificării la Euro 2016.

La Solna, gazdele au avut prima ocazie prin Berg, al cărui şut a fost respins de Schmeichel. Acelaşi Berg a irosit o nouă şansă, după o pasă excelentă a lui Ibrahimovic.

Singura mare ocazie a danezilor din prima repriză i-a aparținut lui Bendtner, care a fost tras de tricou în care în minutul 44.

Un minut mai târziu, Forsberg a finalizat o fază superbă construită de Lustig şi Durmaz şi a stabilit scorul pauzei.

Zlatan putea dubla avantajul echipei sale, dintr-o lovitura liberă de la marginea careului, dar portarul oaspeţilor a avut un reflex uluitor şi a respins în corner.

Starul suedez a marcat în debutul părţii a doua, dintr-un penalty obţinut de Forsberg. A fost primul gol marcat de Ibrahimovic într-un meci cu Danemarca, în şapte dueluri directe.

Ibra a mai trimis o dată mingea în poartă, câteva minute mai târziu, dar reuşita sa a fost corect anulată pentru offside.

Golul care păstrează suspansul în privinţa calificării a fost reuşit de rezerva Jorgensen, cu zece minute înainte de final.

Suedia – Danemarca s-a încheiat 2-1, iar calificarea se va decide în returul de marţi, de la ora 21:45.