(VIDEO) Spectacol la Lvov, făcut de Șahtior și Real; Recital al lui Ronaldo

Șapte goluri și o seară de zile mari pentru Cristiano Rondalo miercuri seară la Lvov, în Șahtior – Real Madrid.

Real Madrid a început ca din pușcă meciul de la Lvov, cu Șahtior Donețk, deciși să șteargă amintirea urâtă a înfrângerii din El Clasico, 0-4 pe Santiago Bernabeu, cu Barcelona.

În minutul 70 al meciului, „galacticii” aveau deja 4-0, cu Cristiano Ronaldo în zi de grație, cu o „dublă” ( 18′, 70′) și două assist-uri (Modric 50′, Carvahal 52′).

Ronaldo a ajuns la 84 de goluri în UCL, mărindu-și avansul față de cele 79 ale lui Leo Messi, care a reușit și el o dublă cu o zi în urmă, în victoria Barcelonei, 6-1, cu AS Roma. În ultimele sale 50 de goluri în Liga Campionilor, Cristiano a marcat de 56 de ori.

„Dubla” de pe terenul ucrainenilor i-a mai ajutat lusitanului la ceva: a ajuns la 23 de „doppiette” în istoria Champions League, depășindu-l pe Leo Messi, care a rămas cu 22.

A fost al 200-lea meci oficial în tricoul blanco cu gol marcat pentru portughez, care a devenit al treilea fotbalist din istoria lui Real Madrid ce reușește asta, după Raul (259) și Santillana (230).

Finalul i-a găsit, însă, pe elevii lui Benitez tremurând. Șahtior Donețk a trecut la comanda meciului, înscriind de trei ori în 11 minute, prin Alex Teixeira (77-penalty, 88) și Dentinho (83).

În urma acestui rezultat, Real a ajuns la 13 puncte, asigurându-și calificarea în optimi de pe prima poziție. Șahtior rămâne cu 3 puncte și cu emoții și pentru calificarea în Europa League.