(VIDEO) Ronaldo înscrie un hat-trick cu Feroe și stabilește noi recorduri

Hat-trick-ul reuşit în faţa Insulelor Feroe l-a ajutat pe Cristiano Ronaldo să ajungă la 78 de goluri reuşite pentru Portugalia. L-a depăși astfel pe legendarul Pele la acest capitol şi a ajuns al doilea cel mai bun marcator european din istorie, după Ferenc Puşkaş.

În minutul trei al meciului cu Insulele Feroe, Ronaldo a primit o centrare exclentă de la Bernardo Silva, a marcat superb, din foarfecă, apoi a dus scorul la 2-0 în minutul 29, din penalty, pentru ca în minutul 65, după ce a oferit şi o pasă decisivă, să pună capăt unei prestaţii geniale şi să înscrie pentru 4-1.

Golul venit din assist-ul lui Willian Carvalho e unul special, întrucât a fost al 78-lea marcat de superstarul Realului pentru naţionala ţării sale. La acest capitol, CR7 l-a depăşit pe Pele, care are 77 de goluri, şi s-a apropiat la şase reuşite de Ferenc Puşkaş, cel mai bun marcator european la nivel internaţional. Totuşi, pentru a deveni cel mai bun marcator din istorie, Ronaldo mai are nevoie de 32 de goluri, primul loc în clasament fiind ocupat de legendarul iranian Ali Daei.

În plus, cu cele trei reuşite din partida de joi seară, Ronaldo a stabilit un record greu de egalat: a devenit primul jucător din istorie care înscrie 14 goluri în preliminariile europene pentru calificarea la Campionatul Mondial. În clasamentul golgheterilor, portughezul e urmat de Lewandowski, cu 11 reuşite, şi Lukaku, cu nouă.