(VIDEO) Roma învinge Napoli și își securizează locul 2 în clasament

În fața a peste 40 de mii de spectatori, pe „Olimpico”, AS Roma s-a impus sâmbătă în derby-ul sudului Italiei, cu Napoli, securizându-și astfel poziția secundă a clasamentului.

Fără victorie din noiembrie 2014, gazdele au deschis scorul după 25 de minute, prin Miraljem Pjanic, care a înscris al treilea său gol în poarta napoletanilor.

Prima ocazie a echipei lui Rafa Benitez a venit cu 6 minute înainte de pauză – Higuain l-a găsit excelent pe Callejon, spaniolul a pasat la de Guzman, însă acesta a fost blocat excelent de Manolas. Pe contraatac, Ljajic a preferat un şut în locul unei pase la un coechipier.

Cea mai mare şansă la poarta lui De Sanctis a avut loc în minutul 67 – portarul Romei a respins însă şutul lui Gabiaddini. Iturbe putea dubla avantajul echipei lui Rudi Garcia, dar a şutat doar în plasa laterală.

Scor final 1:0, iar în urma acestui succes Roma ajunge la 56 de puncte în 29 de etape, cu 4 mai mult decât ocupanta locului 3, Lazio, care are însă și un meci mai puțin.

Napoli rămâne pe 5, cu 47 de puncte, având șanse tot mai mici de a mai prinde un loc de Liga Campionilor.