(VIDEO) Real mai pierde două puncte și se îndepărtează de liderii din Primera

Surpriză uriașă în Spania, după ce Real Madrid a remizat în deplasare cu Betis, 1-1. Este primul pas greșit pe care îl face echipa de pe Bernabeu în mandatul lui Zinedine Zidane.

Formația andaluză nu mai marcase de 7 meciuri, dar a reușit să deschidă scorul în minutul 7: Ruben Castro a fost blocat, însă Cejudo a prins un șut de senzație.

Oaspeții au plecat imediat în căutarea egalării, dar Ronaldo nu a găsit spațiul porții, iar Benzema a ratat și el în debutul părții secunde. Până la urmă, francezul a reușit egalarea în minutul 71, după un offside nesemnalizat la James Rodriguez. Pentru Benzema este al 17-lea gol din acest campionat.

Realul a continuat să preseze, dar paradele lui Adan au păstrat scorul egal. James Rodriguez și Benzema au provocat intervenții de senzații ale fostului portar al madrilenilor.

Gazdele puteau să obțină o victorie incredibilă în prelungiri, însă Ruben Castro a ratat de puțin ținta, la o fază rapidă de atac a gazdelor.

În urma acestui rezultat, Real rămâne la 4 puncte în spatele liderilor Atletico și Barcelona, care au câte 48 de puncte. Catalanii au însă și un meci mai puțin disputat.