(VIDEO) Real Madrid învinge pe Getafe, iar Ronaldo doboară noi recorduri

Real Madrid și-a revenit rapid după eliminarea din Cupa Spaniei, în fața marii rivale Atletico. Duminică, elevii lui Carlo Ancelotti s-au impus cu 3:0 în deplasarea cu Getafe, consolidându-și poziția de lider în Primera Division.

Realul a început slab meciul, nereușind să-și creeze prea multe ocazii în prima repriză, încheiată 0:0.

Repriza secundă a fost una mult mai bună pentru oaspeți, care au deschis scorul în minutul 63, prin golgheterul Cristiano Ronaldo, ca peste doar 4 minute Gareth Bale să dubleze avantajul Realului.

În minutul 78, Ronaldo a făcut dubla, marcând al 28-lea gol în actualul sezon din La Liga, mai multe decât 14 din cele 20 de echipe din actuala ediție de campionat în Spania. Totodată, portughezul a egalat recordul lui Messi, de cele mai multe goluri marcate într-un tur de campionat.

Cu această ocazie, el l-a depășit pe legendarul Raul Gonzalez la capitolul goluri marcate în deplasare, ajungând la 89, față de doar 87 ale spaniolului.

Scor final 3:0, iar Real își consolidează prima poziție în clasament, ajungând la 45 de puncte după 19 etape (doar 18 meciuri disputate), cu 4 mai mult decât Barcelona, care urmează să joace în această rundă în deplasare, cu Deportivo La Coruna.

De cealaltă parte, Getafe rămâne cu 17 puncte, doar unul peste Levante, ocupanta primei poziții retrogradabile.