(VIDEO) Real Madrid face spectacol la revenirea lui Ronaldo; Zidane egalează un record istoric

Cristiano Ronaldo a avut nevoie de doar 6 minute pentru a marca după revenirea în urma accidentării ce l-a ținut departe de terenul de fotbal două luni de zile.

În minutul 6 al meciului cu Osasuna, de pe Santiago Bernabeu, portughezul a deschis scorul și a dat startul unui galop de sănătate pentru madrileni, care s-au impus la final cu 5:2.

Danilo (41), Ramos (45), Pepe (56) și Modric (61) au mai marcat pentru madrileni, în timp ce golurile oaspeților au fost marcate de Riera (64) și Garcia (78).

A fost a treia victorie la rând a „galacticilor” în acest sezon și a 15-a consecutivă în La Liga. Echipa lui Zizou a egalat recordul clubului, care data din 1961.

Seria a început în 2 martie 2016, cu victoria cu 3-1 din deplasare, de la Levante. Au urmat alte 14 victorii, culminând cu cea de astăzi, cu Osasuna. Printre adversarii ”răpuși” pe drum: Celta Vigo, Sevilla, Barcelona, Villarreal, Valencia sau Deportivo.

Etapa viitoare, în deplasare, la Espanyol Barcelona, Real Madrid poate să stabilească un nou record al clubului și să egaleze recordul absolut de victorii în campionat din fotbalul spaniol, de 16 succese, reușit de Barcelona lui Guardiola, în 2011.