(VIDEO) Real Madrid, bătută din nou de Atletico

Real Madrid a început cum nu se poate mai prost 2015. După ce a înregistrat 22 de victorii consecutive în toate competițiile, Realul a pierdut în La Liga în fața Valenciei, iar miercuri a fost învinsă și de marea rivală Atletico Madrid, în meciul tur din cadrul optimilor de finală ale Cupei Spaniei.

Prima repriză a meciului de pe „Calderon”, între două echipe care au aliniat la start multe rezerve, de la Real lipsind Cristiano Ronaldo, Casillas sau Pepe, iar de la Atletico – Mandzukic, Arda Turan sau Koke -, a fost una echilibrată, încheiată cu scorul de 0:0.

Mitanul secund a fost mult mai bun pentru gazde, care au punctat de două ori, în minutul 58 prin Raul Garcia, dintr-un penalty scos tot de el, și în minutul 77, prin Jimenez.

Chiar dacă la oaspeți a intrat și Ronaldo, acesta a făcut un nou meci șters, iar Atletico pornește ca mare favorită în returul ce se va juca peste o săptămână.

A fost a treia victorie a lui Atletico din 4 meciuri jucate, după finala Champions League de la Lisabona, pierdută în prelungiri în fața marei rivale.