(VIDEO) PSG învinge la Saint-Etienne și egalează un record istoric

Paris Saint-Germain continuă marșul triumfal din Ligue 1. Campionii au câștigat și în deplasarea de la Saint-Etienne.

PSG face pași mari spre un nou titlu în Ligue 1 – în direct la Digi Sport, campionii s-au impus și în fața lui Saint-Etienne. Gazdele au ratat prima șansă de gol după câteva zeci de secunde – Monnet-Paquet nu a speculat o eroare în defensiva pariziană.

Ibrahimovic a avut prima șansă de gol după șase minute, apoi au urmat noi ocazii la poarta oaspeților (6).

Trapp a intervenit excelent de două ori, în fața jucătorilor lui Saint-Etienne (11). Ibrahimovic și Lucas au trecut la rândul lor pe lângă deschiderea scorului, cu zece minute înainte de pauză (35) și la vestiare s-a intrat fără goluri.

În repriza secundă, Monnet-Paquet a încercat din nou să îl păcălească pe Trapp (60), însă golul a venit în poarta gazdelor. Aurier a centrat perfect și Ibrahimovic a finalizat din apropiere (62). Saint-Etienne putea egala spre final, dar Trapp s-a opus din nou (88).

S-a terminat 2-0 pentru campioana Franței – în minutele de prelungire, Zlatan Ibrahimovic a marcat cel de-al 19-lea său gol în această ediție de campionat. Saint-Etienne e victima sa preferată, înscriindu-i 14 goluri de la venirea sa la PSG, în toate competițiile.

PSG a ajuns la 32 de meciuri în campionat fără înfrângere (29 de victorii, 3 egaluri), egalând cea mai bună serie din istoria competiției, reușită de Nantes în aprilie 1995.