(VIDEO) Premier League: Remiză spectaculoasă în derby-ul Arsenal – City

Arsenal n-a bătut-o nici pe Manchester City și trupa lui Wenger este la un pas să rateze prezența în UEFA Champions League. Londonezii au încheiat la egalitate derby-ul de duminică, de pe teren propriu, scor 2-2.

Sane a deschis scorul în minutul 5, dar Walcott a egalat în minutul 40. Aguero a marcat însă imediat pentru City, care a intrat în avantaj la pauză. Arsenal a egalat însă în minutul 53, prin Mustafi, după un assist oferit de Ozil, care a ajuns la 38 de assist-uri în tricoul londonezilor, în Premier League. În total, mijlocașul are 50 de pase decisive, în toate competițiile.

În ultimele 10 meciuri, Arsenal a izbutit doar 3 victorii: două dintre ele au venit însă în Cupa Angliei, împotriva unor echipe din liga a 5-a, Sutton United și Lincoln City.

Arsenal este pe locul 6 în Premier League, în timp ce Manchester City ocupă poziția a 4-a.