(VIDEO) Premier League: City învinge greu, Liverpool pierde 2 puncte pe final

Manchester City a evitat un nou meci de coșmar și a început noul an cu un succes împotriva lui Burnley, scor 2-1. Pep Guardiola a avut mari bătăi de cap, după ce Fernandinho a fost eliminat în prima repriză, iar City a rămas în 10 oameni din minutul 32.

Clichy a deschis scorul în minutul 58, pentru ca apoi Aguero să puncteze imediat pentru 2-0, dintr-un unghi dificil, după acțiunea lui Sterling. Ben Mee a redus din diferență cu multă șansă, însă Burnley nu a mai avut forța să se apropie periculos de poarta adversă, iar City s-a impus în final cu 2-1.

Oamenii lui Pep Guardiola s-au apropiat la 2 puncte de Liverpool, după ce echipa antrenată de Klopp s-a împiedicat pe terenul codașei Sunderland, scor 2-2. Portarul lui Sunderland a făcut un meci mare și a fost cel mai bun de pe teren, oaspeții au condus de fiecare dată, după golurile lui Sturridge și Mane, însă gazdele au beneficat de două penalty-uri, ambele transformate de Jermain Defoe, care a ajuns la 11 goluri în acest sezon. El este al patrulea marcator din Premier League, fiind depășit doar de Diego Costa (14 goluri), Zlatan Ibrahimovic (12) și Alexis Sanchez (tot 12).

Atacantul de 34 de ani este acum al treilea marcator din istoria lui Sunderland în Premier League (29 de goluri), la mare distanță însă de Kevin Phillips, care a înscris de 61 de ori. De cealaltă parte, Mane, cu 9 goluri, este golgheterul lui Klopp în campionat.