(VIDEO) Premier League: Chelsea se impune categoric pe terenul campioanei

Liderul din Premier League, Chelsea Londra, a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-0, campioana en titre Leicester City, într-un meci din etapa a XXI-a a primului eşalon din Anglia.

Fără golgheterul Diego Costa, exclus din lot pentru neînțelegeri cu conducerea clubului, londonezii au deschis scorul încă din minutul 6 prin spaniolul Marcos Alonso.

Fundașul spaniol avea să marcheze din nou și în minutul 6 al reprizei secunde, cu un șut deviat de către Wes Morgan. Catalanul Pedro Rodriguez a fost cel care a stabilit scorul final, în minutul 71, cu o lovitură de cap.

În urma acestui rezultat, Chelsea a ajuns la 52 de puncte, cu 7 peste Tottenham, ocupanta locului 2. Leicester rămâne pe locul 15, cu 21 de puncte la activ.