(VIDEO) Premier League: Arsenal pierde și se îndepărtează de Liga Campionilor. Liverpool învinge

Arsenal Londra a fost învinsă, marţi, cu scorul de 3-1 (1-1), de ultima clasată din Premier League, Swansea, în etapa a XXV-a a campionatului englez de fotbal.

„Tunarii” au deschis scorul, în minutul 33, prin Nacho Monreal, dar au fost eglaţi imediat, de Sam Clucas, în minutul 34. În repriza a doua gazdele s-au desprins prin golurile marcate de Ayew, la o gafă incredibilă a lui Czech în minutul 61, şi din nou de Clucas, în minutul 86.

În schimb, Liverpool a trecut, în deplasare, cu 3-0 (2-0), de Huddersfiled, prin golurile marcate de Emre Can ’26, Firmino ’45+1 şi Salah ’77 (p).

În urma acestor rezultate, Arsenal rămâne la 8 puncte în spatele lui Liverpool, ocupanta locului 4 – ultimul care asigură prezența în Champions League.

Swansea, care învinsese etapa trecută chiar pe Liverpool, a părăsit ultima opoziție a clasamentului, urcând până pe poziția a 17-a.