(VIDEO) Preliminariile Campionatului Mondial încep cu surprize; Ce au făcut Anglia, Polonia și Danemarca

Preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2018, zona europeană, au început cu meciuri foarte echilibrate și o surpriză importantă, înregistrată în Kazahstan.

La Astana, Polonia, favorita Grupei E la calificare, a făcut doar un egal cu Kazahstanul, după ce a condus cu 2:0 la pauză, datorită golurilor marcate de către Kapustka (9) și Lewandowski (35). În startul reprizei secunde Khizhnichenko a marcat de două ori și a adus un egal istoric pentru gazde.

În aceeași grupă, din care mai fac parte România și Muntenegru, Danemarca s-a impus cu 1:0 la Copenhaga, în fața Armeniei. Eriksen, în minutul 17, a marcat singurul gol al meciului.

Anglia s-a impus în prelungiri în Slovacia, printr-un gol marcat de Adam Lallana. Gazdele au jucat cu un om în minus din minutul 57, când a fost eliminat Skrtel.

Tot în Grupa F, Lituania a remizat pe teren propriu, scor 2:2, cu Slovenia.