(VIDEO) Milan a învins pe Juventus, în derby-ul Italiei

Se strânge lupta în Serie A Tim. AC Milan s-a impus la limită în derby-ul cu Juventus şi s-a apropiat la două puncte de lider. Super-reuşita lui Locatelli a făcut diferenţa în partida de sămbătă seară.

AC Milan a obţinut prima victorie în faţa lui Juventus din 2012 încoace. Derby-ul din turul acestui sezon a stat sub semnul echilibrului. În prima repriză, Juventus a avut un gol anulat pentru offside. Pjanic a trimis mingea în poartă, însă arbitrii au hotărât în cele din urmă să nu-i valideze reuşita: au considerat că Bonucci s-a aflat în poziţie neregulamentară şi a influenţat faza.

În minutul 65, rossonerii au deschis scorul, prin Manuel Locatelli. Juventus putea egala la ultima fază a întâlnirii: Donnarumma a avut însă un reflex de zile mari la şutul lui Khedira. S-a terminat 1-0, iar AC Milan este acum la două puncte în spatele torinezilor.