(VIDEO) Messi e omul-recordurilor, dar a așteptat 339 de meciuri pentru un asemenea hat-trick

Lionel Messi e omul căruia nu i-a rezistat niciun record în ultimii ani, atât în La Liga, cât și la nivel european și mondial. Cu toate acestea, abia sâmbătă, 12 martie 2016, în meciul cu Getafe, câștigat cu 6:0, argentinianul a reușit pentru prima dată, în meciul cu numărul 339 în La Liga, să ofere un „hat-trick” de pase de gol.

Premieră în cariera lui Lionel Messi. Decarul blaugrana a marcat un gol, în minutul 40, a ratat un penalty, în minutul 11, și a oferit trei pase decisive, pentru Munir (19) și Neymar (32, 51).

În acest an, Messi împlinește 29 de ani, iar în ultimii 12 a jucat la prima echipă a Barcelonei. Cu toate acestea, starul argentinian a trebuit să aștepte 339 de meciuri pentru a reuși un hat-trick de assist-uri în La Liga, în condițiile în care are 26 de hat-trick-uri de goluri în aceeași competiție.

Messi mai reușise trei assist-uri într-un meci, dar niciodată în campionat. O făcuse într-un meci cu Levante, din Cupa Spaniei, din 22 ianuarie 2014.