(VIDEO) Meci senzațional între Arsenal și Chelsea: Patru goluri, trei bare și numeroase ocazii

Arsenal a început anul cu o remiză. Echipa lui Arsene Wenger a încheiat la egalitate derby-ul cu Chelsea, din etapa a 22-a, scor 2-2, însă a tremurat pe final.

Pe Emirates, Arsenal a ratat o ocazie uriașă după 16 minute de joc, atunci când șutul lui Alexis Sanchez a lovit ambele bare ale porții lui Courtois.

Trupa lui Arsene Wenger a deschis scorul în minutul 63, prin Jack Wilshere, care nu mai marcase în Premier League în ultimele 43 de meciuri, din mai 2015, de la victoria cu West Bromwich, 4-1. Bucuria tunarilor a ținut doar patru minute. Bellerin l-a faultat în careu pe Hazard, iar belgianul a transformat lovitura de pedeapsă.

Cu șase minute înainte de final, echipa lui Antonio Conte a preluat conducerea după reușita lui Marcos Alonso. De când joacă la Chelsea, din debutul sezonului trecut, Marcos Alonso are 12 goluri și patru pase decisive, peste orice alt fundaș din Premier League. Finalul de meci a fost unul incendiar. Bellerin a egalat în minutul 90+2, însă oamenii lui Wenger au trăit cu emoții după numai un minut, când Chelsea a ratat două ocazii la aceeași fază. Mai întâi Morata, scăpat singur spre poartă, l-a luat la țintă pe Czech, iar apoi Zappacosta a nimetit transversala.

Chelsea a devenit echipa întâlnită de cele mai multe ori de antrenorui lui Arsenal. În cele 60 de meciuri cu Chelsea, în toate competițiile, Wenger a câștigat 22, a remizat în 17 și a pierdut în 21. Chelsea a căzut pe locul al treilea în Premier League, cu 46 de puncte, la 16 de liderul Manchester City și la unul singur în urma ocupantei locului secund, Manchester United.