(VIDEO) Man City își continuă parcursul impecabil; Victorie cu gol superb la ultima fază

Un gol marcat de Raheem Sterling în al şaselea minut de prelungire al meciului cu Southampton i-a permis lui Manchester City să-şi păstreze avansul de 8 puncte în fruntea clasamentului din Premier League.

Echipa pregătită de Pep Guardiola s-a impus cu 2-1 pe teren propriu şi îşi continuă parcursul aproape perfect în actuala ediţie de campionat. „Cetăţenii” au 13 victorii şi un egal în primele 14 etape, pentru un total de 40 de puncte, ceea ce reprezintă un record pentru PL.

Rivalii de la Manchester United, care au suferit deja două înfrângeri, ocupă poziţia a doua, cu 32 de puncte, în timp ce campioana Chelsea completează podiumul, cu 29 de puncte.

Contra lui Southampton, după o primă repriză fără goluri, City a deschis scorul în startul părţii a doua, prin Kevin De Bruyne. Oaspeţii au egalat cu un sfert de oră înainte de final, în urma reuşitei lui Oriol Romeu şi au dat senzaţia că pot pune piedică marii favorite la câştigarea titlului.

Nu a fost, însă, de acord Sterling. Fostul atacant al lui Liverpool a fost încă o dată providenţial şi a adus victoria lui City cu o execuţie senzaţională de la marginea careului, în prelungirile jocului.

Astfel, în acest sezon, internaţionalul englez are deja patru goluri marcate după minutul 84 în urma cărora Manchester City a câştigat.

Arsenal a reuşit scorul etapei

Arsenal a reuşit scorul etapei a 14-a, 5-0 cu Huddersfield, într-un meci în care Giroud a înscris de două ori, iar Lacazette, Alexis Sanchez şi Ozil şi-au trecut la rândul lor numele pe lista marcatorilor.

Liverpool s-a impus cu 3-0 în faţa lui Stoke, în deplasare, într-un meci în care Salah a marcat din nou. Egipteanul are acum 12 goluri şi două pase decisive în 14 etape, devenind golgheterul campionatului.

Victorie la limită pentru Chelsea, care a trecut de Swansea, scor 1-0, pe Stamford Bridge, datorită reuşitei lui Antonio Rudiger, venită la începutul reprizei a doua.