(VIDEO) Liga Campionilor: Monaco elimină pe City după o revenire extraordinară

AS Monaco s-a calificat surprinzător în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după o victorie cu 3:1 pe teren propriu în fața celor de la Manchester City.

Returul dintre AS Monaco și Manchester City a pornit de la 5-3 în favoarea oaspeților. În plus, Falcao, principalul marcator al celei mai ofensive echipe europene în acest sezon (124 de goluri până la meciul cu City), a lipsit din cauza unei accidentări.

Francezii s-au impus cu 3-1 graţie reuşitelor lui Mbappe Lottin, Fabinho şi Tiemoue Bakayoko, în timp ce pentru City a punctat doar Sane.

Pep Guardiola părăseşte astfel Liga Campionilor încă din optimile de finală pentru prima oară în carieră.

Atletico Madrid s-a mulţumit să păstreze avantajul din tur, când s-a impus cu 4-2, în manşa secundă cu Bayer Leverkusen, scor 0-0.

Diego Simeone s-a calificat astfel fără emoţii în sferturile competiţiei, unde ajunge al patrulea an la rând.

Barcelona, Real Madrid, Bayern Munchen, Borussia Dortmund, Juventus, Leicester, Monaco şi Atletico Madrid sunt cele opt echipe calificate în sferturile Ligii Campionilor.