(VIDEO) Leicester, la primul meci cu Shakespeare pe bancă, învinge clar pe Liverpool

Leicester City, campioana en-titre din Premier League, a obţinut victoria în primul său meci după despărţirea de antrenorul italian Claudio Ranieri, impunându-se pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în faţa lui Liverpool, în ultimul meci din etapa 26.

„Vulpile”, conduse de pe margine în acest joc de antrenorul interimar Craig Shakespeare, au marcat prin Jamie Vardy, în minutele 28 şi 60 şi Danny Drinkwater, în minutul 39, în timp ce golul oaspeţilor a fost înscris de brazilianul Philippe Coutinho.

Succesul reprezintă o importantă gură de oxigen pentru Leicester, care înregistrase o serie de cinci înfrângeri consecutive în Premier League şi se afla pe o poziţie retrogradabilă înaintea acestui joc.

Suporterii prezenţi pe ”King Power Stadium” nu au uitat însă performanţa deosebită realizată în sezonul trecut de Leicester City sub comanda lui Claudio Ranieri, mulţumindu-i tehnicianului italian prin diverse bannere afişate în tribune. De asemenea, mulţi fani au purtat măşti cu chipul lui Ranieri şi au scandat numele italianului.

„Mulţumim Ranieri pentru că ne-ai îndeplinit visul”, se putea citi pe unul dintre bannere, cu referire la primul titlu de campioană a Angliei din istoria clubului Leicester City, cucerit în sezonul trecut.

În urma acestei victorii, Leicester City a urcat pe locul 15 în clasament, distanţându-se la 2 puncte de primul loc retrogradabil, în timp ce Liverpool a rămas pe locul 5, la 14 puncte distanţă de liderul Chelsea Londra.