(VIDEO) Juventus se impune în derby-ul cu Roma și își consolidează poziția de lider

Juventus s-a impus cu 1-0 în derby-ul cu AS Roma şi acum are 7 puncte în faţa echipei lui Luciano Spalletti în fruntea clasamentului din Serie A TIM.

Campioana a început în forţă şi Higuain a tras primul şut spre poarta lui Szczesny, în minutul 10, dar polonezul a prins.

Argentinianul nu l-a mai iertat pe portarul Romei în minutul 14, când a tras senzaţional cu stângul de la marginea careului şi a deschis scorul.

Partida a fost dominată de gazde, Roma apropiindu-se mai periculos de poartă doar în ultimele 20 de minute.

S-a terminat 1-0 pentru Juventus care, după 25 de succese consecutive pe teren propriu, şi-a consolidat primul loc în Italia şi statutul de mare favorită la câştigarea unui nou titlu, al şaselea la rând, record absolut pentru Serie A.