(VIDEO) Juventus învinge Napoli și preia șefia clasamentului în Serie A

Juventus e noul lider din Serie A TIM, după ce a învins-o pe Napoli cu 1-0, pe teren propriu. Simone Zaza a marcat golul celei de-a 15-a victorii consecutive a bianconerilor, cu două minute înainte de final.

Prima ocazie clară de gol a aparţinut oaspeţilor, în minutul 35, atunci când Bonucci i-a suflat providenţial mingea lui Higuain, aflat în poziţie clară de gol.

Din cornerul rezultat, Albiol a fost aproape de gol, dar spaniolul a fost oprit atât de Buffon, care a avut un reflex excelent, cât şi de arbitru, care a fluierat fault în atac.

La pauză a fost 0-0, dar imediat după reluare, Insigne putea deschide, după o fază în care a pătruns în careu şi a tras din unghi la colţul scurt. Buffon a fost din nou atent şi a respins.

Replica bianconerilor a venit de la Dybala, al cărui şut din marginea careului a trecut puţin peste poartă, în minutul 63.

Meciul a fost decis în minutul 88, în urma execuţiei lui Simone Zaza. Intrat pe teren în partea a doua, atacantul a tras cu stângul de la aproximativ 25 de metri, iar devierea lui Albiol l-a păcălit pe Pepe Reina.

S-a terminat 1-0, iar Juventus şi-a îmbunătăţit recordul de victorii la rând în campionat şi a detronat-o pe Napoli de pe primul loc, devenind în premieră lider în actualul sezon.