(VIDEO) Juventus învinge Fiorentina și revine în lupta pentru titlu

Juventus Torino joacă tot mai bine în Serie A, după un start foarte modest, care îndepărtase campioana de locurile fruntașe. „Bătrâna Doamnă” a trecut duminică, cu scorul de 3:1, de Fiorentina, reintrând în lupta pentru titlu.

Meciul de la Torino a început cum nu se poate mai bine pentru toscani. Fiorentina a primit penalty în duelul de pe terenul bianconerilor, după doar trei minute, în urma unui duel între Chiellini şi Bernardeschi. Ilicic a transformat şi echipa viola se menţinea la un punct în spatele liderului Inter.

Dar, după doar trei minute, Tătăruşanu a greşit la golul egalizator al lui Juventus, marcat cu capul de Cuadrado, fost jucător la Fiorentina.

Juve a făcut diferenţa în ultimele zece minute de joc. Mandzukic a înscris pentru 2-1 în minutul 80, la capătul unei faze în care Tătăruaşnu îl blocase iniţial pe Dybala, pentru ca atacantul argentinian să stabilească rezultatul final cu a opta reuşită stagională.

După 16 etape, Juventus, aflată la a şasea victorie consecutivă în campionat, ocupă locul 4 în clasament, la 6 puncte în spatele Interului. Fiorentina rămâne pe poziţia secundă, la cu acelaşi număr de puncte ca Napoli și la 4 în spatele „nerazzurrilor”.