(VIDEO) Juventus înregistrează a 13-a victorie consecutivă în Serie A și se menține pe locul 2

Juventus și-a doborât recordul de victorii la rând într-un singur sezon. Echipa antrenată de Massimiliano Allegri a învins-o cu 1-0 pe Genoa și a ajuns la 13 succese consecutive în Serie A. Precedentul record al clubului data din sezonul 2013/2014 cu Antonio Conte pe bancă.

Recordul all-time al campionatului rămâne însă seria de 17 victorii reușite de Inter în sezonul 2006/07 cu Figo, Adriano și Ibrahimovic în teren.

Partida a fost decisă în minutul 30 prin autogolul lui Sebastian De Maio, după o fază creată de Cuadrado.

Împrumutat de la Atletico Madrid, Alessio Cerci a avut prima ocazie a reprizei secunde, însă Buffon a respins șutul său. Intrat pe teren în locul lui Morata, Simone Zaza ptuea face 2-0 în minutul 55, însă a ratat singur cu portarul Perrin.

„Bătrâna Doamnă” a terminat jocul în 10 oameni, după eliminarea lui Zaza din minutul 91.

Juventus bate cu 1-0 și rămâne la două puncte de liderul Napoli, care a învins cu 2-0 în deplasare la Roma, pe Lazio.