(VIDEO) EURO 2016: Surprizele de proporții continuă

Nicio zi fără surprize în preliminariile Campionatului European de fotbal din 2016. Noul format, care poate duce 3 echipe din aceeași grupă la turneul final, dă speranțe echipelor mai mici, care luptă cu mult mai multă îndârjire și crează mari surprize.

Luni a fost cazul Islandei, care a bătut, pe teren propriu, scor 2:0, Olanda, într-un meci în care batavii au fost din nou dezamăgitori, la fel ca în toate cele trei meciuri de până acum.

Golurile lui Sigurdsson (10′ – penalty și 42′) au adus prima victorie în 10 meciuri pentru islandezi.

Cealaltă favorită a Grupei A, Turcia, nu a făcut decât un egal în Letonia, scor 1:1, într-o altă surpriză a serii. Kisa a deschis scorul pentru turci, în minutul 47, dar 7 minute mai târziu gazdele au egalat, prin Sabala, din penalty.

În Grupa A conduc Cehia și Islanda, ambele cu câte 9 puncte la activ. Olanda e pe 3, cu 3 puncte, Letonia are 2, iar Turcia și Kazahstan câte 1.