(VIDEO) EURO 2016: Spectacol și dramatism în Grupa F: Ungaria, Islanda și Portugalia merg în optimi

Meciuri foarte spectaculoase și pline de dramatism în ultima etapă din Grupa F a Campionatului European de fotbal. Ungaria, Islanda și Portugalia obțin calificarea în următoarea fază și vor avea toate adversari infernali în optimi.

Grupa F, una în care toate echipele păstrau șanse la calificarea în optimi a furnizat surprize și în ultima etapă. Ungaria a condus de trei ori Portugalia, dar a fost egalată de fiecare dată, în timp ce Islanda a dat lovitura pe final cu Austria și a obținut prima victorie din istorie la un turneu final.

Ungaria a câștigat în mod cu totul surpinzător grupa datorită egalului, scor 3:3 cu Portugalia. Maghiarii au deschis scorul în minutul 19, printr-un șut excepțional al lui Gera. Nani a egalat înainte de pauză, dintr-o pasă a lui Ronaldo și a stabilit scorul la pauză.

Dszudszak a readus Ungaria în avantaj la prima fază din repriza secundă, lovitura sa liberă fiind deviată în poarta Portugaliei. Trei minute mai târziu Ronaldo intra în istoria fotbalului, devenind primul fotbalist care marchează la 4 turnee finale europene diferite.

Același Dszudszak a făcut 3:2 tot cu ajutorul unei devieri, în minutul 55, dar Ronaldo a egalat în minutul 62 și a stabilit scorul final, unul care califică ambele echipe în faza următoare.

Islanda a făcut un meci istoric pentru micul stat insular, învingând Austria cu 2:1 și obținând calificarea de pe locul 2 în grupă.

Boedvarsson a deschis scorul în minutul 18 și a stabilit scorul primei reprize, una în care Dragovic a ratat un penalty. Schoepf a egalat în minutul 60 și a readus speranțele în inimile austriecilor, dar islandezii au dat lovitura la ultima fază a meciului, prin Traustason, calificându-se în optimi, acolo unde vor întâlni Anglia.

Totodată, în urma acestor rezultate s-a stabilit ca Albania să meargă acasă, din cauza celui mai slab golaveraj a echipelor de pe locul trei cu 3 puncte.