(VIDEO) EURO 2016: Portugalia merge în semifinale după lovituri de departajare cu Polonia

Portugalia este prima echipă calificată în semifinalele turneului final al Campionatului European de fotbal după ce a trecut, joi, la lovituri de departajare, de Polonia.

Partida a fost una foarte echilibrată și după 90 de minute s-a înregistrat scorul de 1:1. Lewandowski a marcat după mai puțin de două minute de joc, iar Renato Sanches a egalat în minutul 33.

Au urmat 90 de minute de multă precauție din partea ambelor echipe, iar în lipsa unor ocazii foarte mari de gol s-a ajuns la lovituri de departajare, acolo unde Polonia nu a mai avut norocul din meciul cu Elveția, fiind eliminată.

Singurul penalty ratat a fost al polonezilor, fiind executat de Jakub Blaszczykowski și apărat de Rui Patricio.

După 5:3 la lovituri de departajare Portugalia ajunge în semifinale, fără însă să fi câștigat vreun meci în 90 de minute la acest turneu final.