(VIDEO) EURO 2016: Italia învinge clar Belgia, în primul derby al turneului final

Italia a învins luni Belgia, scor 2:0, în primul mare derby al Campionatului European de fotbal din Franța.

Belgia, cu nume mari în lot, pornea ușor favorită în fața Italiei, calculele de pe hârtie nu s-au potrivit însă cu desfășurarea ostilităților de pe teren, acolo unde „Squadra Azzurra” a fost net superioară.

Emanuele Giaccherini a deschis scorul în minutul 31, fructificând o pasă senzațională a fundașului central Leandro Bonucci.

Belgia a dominat mai mult, încercând să egaleze, dar marile ocazii au aparținut tot Italiei, care l-a pus la grea încercare pe portarul Courtois în mai multe rânduri.

În prelungiri Graziano Pelle a fructificat un contraatac al italienilor și a adus o victorie meritată pentru echipa lui Antonio Conte, care a aliniat cel mai bătrân 11 la EURO 2016, cu o medie de vârstă de 31,5 ani.

Scor final 2:0, iar Italia preia conducerea Grupei E, acolo unde Irlanda și Suedia au câte un punct, iar Belgia zero.