(VIDEO) EURO 2016: Germania învinge dramatic Italia și se califică în semifinale

Germania s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal sâmbătă, după lovituri de departajare dramatice cu Italia.

Partida dintre cele mai titrate reprezentative ale fotbalului european a fost una lipsită de prea multe faze de poartă, cei doi selecționeri tacticizând la maximum partida.

Totuși, Germania a dominat mai mult, având și o posesie superioară, care s-a materializat în minutul 65, când Ozil a deschis scorul.

Italia a egalat norocos 13 minute mai târziu, dintr-un penalty obținut în urma unei grave greșeli a lui Boateng. A fost primul gol primit de nemți la acest turneu final.

S-a ajuns la lovituri de departajare, acolo unde a fost nevoie de 18 execuții pentru ca una dintre cele două naționale să se desprindă, în condițiile în care 7 penalty-uri au fost ratate.

Scor final 6:5 la lovituri de departajare, iar Germania înregistrează prima victorie la un turneu final în fața Italiei.