(VIDEO) EURO 2016: Franța face spectacol cu Rusia

Franța a făcut spectacol la ultimul său meci pe Stade de France dinaintea debutului la EURO 2016, împotriva României. Echipa lui Deschamps a învins Rusia cu 4-2.

Francezii au deschis scorul după opt minute prin N’Golo Kante (foto), mijlocasul liderului din Premier League, Leicester. Pentru el, golul a venit chiar de ziua lui, la debutul ca titular în nationala. Gignac a majorat avantajul gazdelor cu șapte minute înainte de pauză.

Rusia a redus din diferență în minutul 56 prin Kokorin, în urma unei faze fixe. Opt minute mai târziu, Franța a punctat pentru 3-1 după o lovitură liberă executată perfect de Dimitri Payet, un alt sărbătorit al zilei, care a împlinit 29 de ani.

Rusia a mai înscris o dată prin Jirkov, în minutul 58, însă ultimul cuvânt i-a apartinut lui Kingsley Coman. Jucătorul lui Bayern Munchen a închis seara la Saint Denis cu prima reușita în tricoul naționalei Franței, după trei selecții.