(VIDEO) Egalitate între Bosnia și Irlanda; Calificarea la Euro se va decide în returul de la Dublin

Bosnia şi Irlanda au terminat la egalitate, scor 1-1, primul duel din barajul de calificare la EURO. Ambele goluri s-au marcat în ultimele 10 minute.

Pe un stadion aproape plin, la Zenica, gazdele au dominat în prima repriză şi au ratat două ocazii importante, prin Ibisevic şi Zukanovic.

Împotriva cursului jocului, Irlanda a deschis scorul în minutul 82, prin Brady, a reuşit primul gol la naţională în această campanie de calificare.

Avantajul oaspeţilor a durat doar trei minute. Edin Dzeko a ridicat stadionul în picioare cu o reuşită din apropiere, a opta a sa în actualele preliminarii.

S-a terminat 1-1, iar Bosnia merge în Irlanda pentru a căuta prima calificare din istorie la Campionatul European.

Returul se joacă luni, la Dublin, de la ora 21:45.