(VIDEO) Egal în derby-ul Angliei, între Chelsea și Man City

Chelsea Londra și Manchester City, primele două clasate în Premier League, au încheiat la egalitate, scor 1:1, derby-ul etapei a 23-a, disputat pe Stamford Bridge.

Meciul începea cu 5 puncte diferență între Chelsea, prima clasată, și Manchester City, ocupanta poziției secunde. Prima repriză a fost una spectaculoasă, în care s-a jucat intens, marcându-se de două ori.

Gazdele au deschis scorul în minutul 41, prin Loic Remy, care a transformat o centrare excelentă a lui Eden Hazard. Elevii lui Jose Mourinho s-au aflat în avantaj doar 4 minute, Silva egalând în prelungirile primei reprize, deviind un șut al lui Aguero, venit în urma unei greșeli a lui Courtois.

Repriza secundă a fost una cu mai puține evenimente pe teren, în condițiile în care gazdele au preferat să se apere, ținând de scor.

Scor final 1:1, iar după 23 de etape, Chelsea ajunge la 53 de puncte, cu 5 mai multe decât City. Pe locul 3 se situează Manchester United, cu 43 de puncte la activ.