(VIDEO) Cupa Spaniei: Victorie spectaculoasă pentru Barcelona pe terenul lui Atletico

Formaţia FC Barcelona a învins, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Atletico Madrid, în prima manşă a semifinalelor Cupei Spaniei.

Luis Suarez a deschis scorul în minutul 7, după un dribling în mare viteză, prin care l-a blocat pe Savic. Lionel Messi a stabilit în minutul 33 scorul pauzei, 2-0, cu un trasor din afara careului, iar mingea a scuturat plasa porții lui Moya după ce a izbit și bara dreaptă.

După o primă repriză în care nu a ameninţat aproape deloc poarta Barcelonei, Atletico a forțat în partea a doua. Torres (intrat la pauză) a fost blocat in extremis de Jordi Alba (50), după care Griezmann a redus din diferență cu o reluare de cap la capătul recentrării lui Godin (59), la o fază în care catalanii au reclamat fault în atac, apoi madrilenii au continuat să preseze.

Graţie victoriei de miercuri, Barcelona a luat prima opţiune pentru calificarea în finala Cupei Spaniei. Returul se joacă marțea viitoare, pe 7 februarie, de la ora 22:00.