(VIDEO) Copa America: Debut cu victorie pentru Brazilia

Brazilia a debutat cu dreptul la Copa America – naționala lui Carlos Dunga a învins Peru cu 2-1, într-un meci în care Neymar și-a arătat din nou clasa. Totuși, cvintupla campioană mondială s-a văzut condusă încă din minutul 3 – Cueva a înscris după o gafă în apărarea Braziliei.

Selecao a reacționat foarte repede și a restabilit egalitatea în minutul 5, grație lui Neymar, care a fructificat centrarea oferită de Dani Alves, într-o fază ”made in Barcelona”.

Vedeta Barcelonei putea reuși dubla în repriza secundă, însă transversala s-a opus (53). Willian a fost și el aproape de gol în minutul 69, dar fotbalistul lui Chelsea a tras în blocaj. Intrat pe parcurs, jucătorul lui Mircea Lucescu, Douglas Costa, a ratat o mare ocazie în minutul 75.

Peruvienilor le-a trecut glonțul pe la ureche și în minutul 90, la ocazia lui Neymar, însă au scos mingea din plasă în prelungiri – starul Barcelonei i-a pasat genial lui Douglas Costa, iar acesta a finalizat perfect.

În celălalt meci al Grupei C, Venezuela a furnizat surpriza, învingând cu 1:0 Columbia, printr-un gol marcat de Rondon.