(VIDEO) CM 2018: Belgia, prima echipă europeană calificată

Belgia este prima echipă din preliminariile europene pentru Cupa Mondială din 2018 care a obținut calificarea la turneul final găzduit de Rusia.

Gazdele au avut cele mai mari ocazii ale primei reprize, însă, de fiecare dată, Thibaut Courtois a intervenit providențial la șuturile lui Donis (12), Stafylidis (18) și la pătrunderea lui Fortounis (40).

Toate golurile partidei s-au marcat în decurs de numai 4 minute: Belgia a deschis scorul prin Vertonghen cu un șut foarte bun din afara careului (70), Grecia a reacționat imediat, prin reușita lui Zeca din centrarea lui Maniatis (73).

Lukaku a stabilit scorul final, 2-1 pentru Belgia (74), care acumulează 22 de puncte, deja cu 6 mai multe decât Bosnia și cu 7 mai multe decât Grecia.

Pe lângă Belgia și țara gazdă Rusia, la turneul final s-au mai calificat până acum Mexic, Iran, Japonia și Brazilia.