(VIDEO) Chelsea, în finala Cupei Ligii Angliei după un meci spectacol

Chelsea Londra s-a calificat marți în finala Cupei Ligii Angliei, după ce a învins în manșa a doua a semifinalelor, în prelungiri, pe FC Liverpool, scor 1:0.

Meciul de pe Stamford Bridge, început de la scorul de 1:1, înregistrat în tur, a fost unul deosebit de spectaculos și antrenant, chiar dacă în primele 90 de minute nu s-a marcat.

Ambele echipe au avut numeroase ocazii, iar cei doi portari belgieni, Mignolet și Courtois, au fost în zi mare. Cum în Cupa Ligii Angliei nu se aplică regulamentul european al golurilor înscrise în deplasare în primele 90 de minute de joc, partida a intrat în prelungiri.

În minutul 94 Branislav Ivanovic a înscris singurul gol al partidei, consemnând calificarea londonezilor în ultima fază a competiției.

Chelsea își va afla adversara din ultimul act astăzi, în urma disputei dintre Tottenham și Sheffield United, care începe de la 1:0 pentru Spurs.